system zarządzania apteką system zarządzania apteką

Raportowanie sprzedaży leków do ZSMOPL

Apteka to instytucja, która dzięki sprzedaży odpowiednich środków leczniczych może pomóc wielu ludziom cierpiącym na różnorakie schorzenia. Produkty znajdujące się w poszczególnych punktach muszą posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, jak również być ewidencjonowane przez pracowników placówek.

Czym jest raportowanie sprzedaży z apteki?

Od 1 kwietnia 2019 roku w życie wszedł nawy przepis mówiący o raportowaniu leków oraz ich sprzedaży w aptekach i innych punktów i działów farmacji, hurtowni i wytwórców preparatów. Raportowanie to dotyczy stworzenia listy dostępnych leków w placówce, ilość sprzedanych poszczególnych produktów, a także wykazanie braków. Raport ten należy tworzyć raz na dobę a jego wyniki wysyłać do odpowiednich organów, jakim jest Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Zobacz koniecznie  raportowanie sprzedaży z apteki – rsa24.pl
Co podlega obowiązkowi raportowania?

Zgodnie z zarządzeniami Ministra Zdrowia obowiązkowi raportowania podlegają:

  • produkty lecznicze,
  •  środki spożywcze szczególnego przeznaczenia,
  • produkty lecznicze sprowadzane w trybie artykułu 4.

Apteki, punkty apteczne i inne działy farmacji posiadają specjalnie przygotowane programy ułatwiające ewidencje wszystkich środków leczniczych, połączone z magazynem apteki oraz jego sprzedażą. Dzięki tego rodzaju działaniom możliwe jest zachowanie ładu i porządku, jak również kontrolowanie zapotrzebowania społeczności na leki. Raporty te odzwierciedlają zapotrzebowanie na leki refundowane, a także rzeczywistą ilość dostępnych leków na receptę.